Ilistrowany katalog roślin NaOgrodowej.pl - jak korzystać

Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Przejdź do sklepu

Jak korzystać z KATALOGU ROŚLIN?

W naszym Katalogu opisaliśmy około półtora tysiąca odmian i gatunków roślin ozdobnych i użytkowych. Aby znaleźć konkretną roślinę, lub grupę roślin o pewnych cechach, należy skorzystać z dostępnej na stronie wyszukiwarki.

Zasady działania wyszukiwarki

1. Wyszukiwanie alfabetyczne
 • Wyszukiwanie alfabetyczne można przeprowadzić wg nazwy łacińskiej lub polskiej. Wyboru alfabetu dokonujemy klikając na A-Z wg nazwy polskiej lub A-Z wg nazwy łacińskiej, co widać na obrazku poniżej.

Wybór alfabetu

 
Wybrany alfabet podświetla się na zielono.

 • Jeśli chcemy znaleźć roślinę, której nazwa (łacińska lub polska) zaczyna się na konkretną literę, korzystamy  z klawiatury alfabetycznej klikając na tę literę. Dokonany wybór podświetla się na zielono, a zdjęcia ustawiają się zgodnie z wybraną opcją.

 • Aby zrezygnować z dokonanych wyborów wystarczy kliknąć na przycisk WSZYSTKIE ROŚLINY w lewym górnym rogu strony. Podobnie zadziała ponowne kliknięcie na dokonane wybory, które spowoduje ich ‘odnaczenie’ (podświetlenie na zielono zniknie).

Wszystkie rośłiny

 
2. Wyszukiwanie wg grup roślin lub ich cech
Wyszukiwanie można również przeprowadzić wg wszystkich kategorii i cech widocznych w lewym menu. Dzięki temu możemy wybrać konkretne grupy roślin, np., byliny, cebulowe, pnące itd., ale także rośliny na miejsca suche lub mokre, słoneczne lub cieniste, takie które mają znaczenie ozdobne lub użytkowe. Wyszukiwarka pozwala na dokonywanie wyboru w oparciu o kilka cech łącznie. Jeśli np. szukamy krzewów liściastych nadających się na miejsca cieniste i glebę kwaśną, średnio wilgotną, które zakwitną w maju, wtedy zaznaczamy cechy, tak jak na poniższej ilustracji.
 

Lewe menu

3.  Przeglądanie wyników wyszukiwania
 • W rezultacie wyszukiwania uzyskujemy listę zdjęć roślin, które posiadają wybrane cechy. Jeśli jest ich więcej niż 12, pozostałe rośliny wyświetlane są na kolejnych stronach, które można przewijać klikając na nr strony wyświetlony nad lub pod listą wyników.

Przewijanie stron


 • Aby poznać szczegóły dotyczące danej rośliny i zobaczyć większe zdjęcie należy kliknąć na miniaturkę zdjęcia wyświetloną na liście wyników.
 • Po obejrzeniu szczegółów dotyczących rośliny mamy możliwość powrotu do listy wyników lub rozpoczęcia nowego wyszukiwania (powrót na stronę główną Katalogu i jednoczesne odznaczenie wszystkich wyborów). Do tego celu służą przyciski pod opisem rośliny.

Powrót do wyników
 
4. Zmiana parametrów wyszukiwania
Jeśli chcemy zmienić tylko niektóre cechy roślin, po których przeprowadzamy wyszukiwanie, nie musimy wyszukiwania rozpoczynać na nowo. Cechy, z których chcemy zrezygnować wystarczy ‘odznaczyć’ poprzez kliknięcie. Nowe cechy zaznaczamy również kliknięciem.

5. Rozpoczęcie nowego wyszukiwania
Nowe szukanie najłatwiej rozpocząć od kliknięcia na przycisk WSZYSTKIE ROŚLINY znajdujący się w lewym górnym rogu strony. Nowe szukanie można również zacząć przez odznaczenie wszystkich wybranych wcześniej cech (zarówno w lewym menu, jak na klawiaturze alfabetycznej).

6. Wgrywanie dodatkowych zdjęć rośliny przez użytkowników
Na stronie z pełnym opisem rośliny w lewej kolumnie strony pod menu, użytkownicy mają możliwość wgrania dodatkowych zdjęć przedstawiających daną roślinę. Wgranie jest możliwe po rejestracji na portalu.

Galeria Foto

 WEJDŹ DO KATALOGU

przeczytaj także

Rabaty bylinowe projektu Pieta Oudolfa zachwycają nawet późną jesienią 

więcej...

Kompozycje kwiatowe sprawdzone w praktyce

więcej...

Kochająca słońce jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) jest łatwą w utrzymaniu byliną

więcej...

Owadożerne muchołówki potrafią z niespotykaną szybkością uwięzić w liściach swoją ofiarę

więcej...

Ciekawe dalie o delikatnych kwiatach

więcej...

komentarze

Brak komentarzy do tego artykułu.

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Mieczyk 'Mezzoforte'
Gladiolus
więcej...

wydarzenia »

Od 25-27 lutego 2015 r w Poznaniu  odbędzie się  jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich imprez ogrodniczych - Targi Ogrodnicze GARDENIA. więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Piękne ogrody Great Dixter i ich legendarny twórca Christo więcej...

konkurs

Sprawdź, kto wygrał w konkursie! więcej...

© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl