Sadzenie cebulek w trawniku

Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Przejdź do sklepu

Jolanta Piekarz

Jak posadzić cebulki w trawniku?

Wiosenne kwiaty cebulowe kwitnące na trawniku to cenne urozmaicenie ogrodu. Wysadzenie ich na istniejącej murawie nie jest może najprostsze, jednak warto ten trud podjąć. Przed rozpoczęciem sadzenia należy przemyśleć kilka spraw,  zgromadzić odpowiednie narzędzia i oczywiście cebule.

Jakie cebule sadzimy w trawniku?
Najpiękniej wyglądają niskie rośliny cebulowe, które mają niezbyt duże wymagania glebowe i dobrze się rozmnażają. Cebulki pozostaną w tym samym miejscu przez kilka lat, dlatego najlepiej wybierać te gatunki i odmiany, które dobrze poddają się naturalizacji. Podstawowe rośliny z tej grupy to krokusy wielko i drobnokwiatowe, narcyzy botaniczne, cebulice syberyjskie, ranniki i śnieżniki. Na żyźniejszych glebach także przebiśniegi i tulipany botaniczne, a na bardziej wilgotnych szachownice kostkowate.

Czy w każdym trawniku możemy sadzić cebulki?
Przy sadzeniu cebulek rodzaj trawnika nie ma znaczenia, ale z pewnością nie należy planować nasadzeń w miejscach intensywnie uczęszczanych, okresowo podmokłych lub wymagających ciągłego koszenia. Rośliny cebulowe, nawet te dzikie nie są odporne na deptanie i nie znoszą zalegającej wody (gniją). Aby dobrze kwitły przez kolejne lata, ich liście muszą brać udział w gromadzeniu substancji zapasowych – dlatego nie można ich skosić bezpośrednio po kwitnieniu, lecz najwcześniej na przełomie maja i czerwca.

Czy można posadzić cebulki nie niszcząc trawnika?
Oczywiście. Wystarczy zastosować technikę wycinania płatów darni za pomocą ostrego noża. Jeśli okrojoną z trzech stron darń odegniemy delikatnie do góry, uzyskamy idealne miejsce do sadzenia cebul. Głębokość sadzenia cebulek powinna być trzy razy większa, niż wysokość cebuli – w obliczeniach należy uwzględnić także grubość darni. Po wysadzeniu cebul darń należy wpasować w wycięte miejsce, docisnąć i obficie podlać. Po takim zabiegu ślady na trawniku są nieznaczne i zanikają w ciągu tygodnia lub dwóch.

Czy cebule w trawniku należy specjalnie nawozić?
Cebulki korzystają z wartości odżywczych dostarczonych podczas nawożenia trawnika. Jedyna zmiana jaką należy ewentualnie zastosować w stosunku do schematu zasilania trawnika, to przyśpieszenie rozsypania pierwszej dawki nawozu. Wieloskładnikowy nawóz mineralny należy wysiać na początku wiosennej wegetacji cebul – np. w przypadku krokusów już w pierwszej połowie marca.

Kup cebulki w Sklepie NaOgrodowej.

Sklep Na Ogrodowej

przeczytaj także

Wiosenny Magazyn o tulipanach - to koniecznie trzeba zobaczyć!

więcej...

Wśród gatunków czosnków ozdobnych występuje duża różnorodność barwy, wielkości i kształtu

więcej...

Wiosenne donice na lutowym kalendarzu na pulpit

więcej...

Cebulka, bulwa, a może korzeń bulwiasty? Jak je rozróżnić?

więcej...

O wirusie TBV, który zmienia tulipany nie do poznania

więcej...

komentarze

MisiekMar

 

2015-04-27

g 16:50:22

Bardzo fajne opracowanie. Na pewno się przyda. Polecam przeczytać również http://www.leroymerlin.pl/wideo/ogrod/wiosenne-wysadzanie-roslin-cebulowych,e4395,l1487.html , na pewno się przyda i uzupełni wiedzę ;) Pozdrowienia dla autorki

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Lilia 'Stargazer'
Lilium
więcej...

wydarzenia »

Od 25-27 lutego 2015 r w Poznaniu  odbędzie się  jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich imprez ogrodniczych - Targi Ogrodnicze GARDENIA. więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Piękne ogrody Great Dixter i ich legendarny twórca Christo więcej...

konkurs

Sprawdź, kto wygrał w konkursie! więcej...

© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl