Magnolie uprawa

Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Przejdź do sklepu

Jolanta Piekarz

Olśniewające magnolie

Kwitnące magnolie zawsze wzbudzają zachwyt. I w zasadzie nie ma w tym nic dziwnego. Duże, wyraziste kwiaty na krzewie, a tym bardziej na rozłożystym, bezlistnym drzewie zainteresują nie tylko ogrodnika. Podobają się wszystkim, i dlatego wielu właścicieli ogrodów właśnie na początku maja, gdy magnolie są w pełnym rozkwicie,  podejmuje stanowczą decyzję: magnolia musi rosnąć także w moim ogrodzie.


Magnolie na stanowiskach naturalnych występują na terenie Azji (głównie Japonia, Chiny i Korea) i Ameryki Północnej. Obecne dzikie siedliska to pozostałości ogromnych lasów magnoliowych istniejących na Ziemi przed wieloma milionami lat. Pod względem budowy kwiatów magnolie to żywe skamieniałości. Nie posiadają typowego dla dzisiejszych roślin podziału kwiatu na płatki korony i działki kielicha. Wykształcają duże, mięsiste, ułożone w okółki  tzw. tepale. Kwiaty zamiast nektaru wytwarzają  wydzielinę atrakcyjną jedynie dla chrząszczy, które zapylają magnolie.


Do Europy magnolie zawitały dopiero w XVIII w i zdobyły sławę dzięki swoim spektakularnym kwiatom barwy białej lub w odcieniach różu. Dzięki ambitnym hodowcom do palety barw magnoliowych kwiatów dołączył ostatnio także kolor żółty.

Popularne gatunki i odmiany magnolii.
Magnolia gwiaździsta - Magnolia stellata - najmniejsza i najwcześniej kwitnąca. Wykształca  białe lub różowe duże kwiaty o licznych, wąskich tepalach. Od początku kwietnia obficie zakwitają nawet małe, jednometrowe krzewy. Starsze rośliny są dość odporne na mróz, jednak pąki kwiatowe mogą przemarznąć w srogą zimę niezależnie od wieku krzewu, co dotyczy także innych odmian magnolii uprawianych w Polsce. Magnolia gwiaździsta może być sadzona nawet w małych ogrodach, ponieważ jest to krzew dorastający do 2 – 3 metrów wysokości.


Magnolia pośrednia lub Soulange’a (Magnolia ×soulangeana) to najczęściej sadzony mieszaniec, który wykazuje zadowalającą w naszych warunkach klimatycznych odporność na mrozy. W pokroju rozłożysty krzew lub niewielkie drzewo wysokości od 5 do 10 m. Zakwita przed rozwojem liści, na przełomie kwietnia i maja wykształcając bardzo duże tulipanowe kwiaty. Najpopularniejsze odmiany to Alexandrina (kwiaty różowo –białe), Lennei (kwiaty różowo-bordowe), Rustica Rubra (kwiaty ciemnobordowe), Speciosa (kwiaty biało-różowe).


Magnolia purpurowa Nigra (Magnolia liliiflora) to wolno rosnący krzew osiągający maksymalnie 3-4 m wysokości. Jej kwiaty przypominają kształtem kwiaty magnolii pośredniej. Odmianę wyróżnia wyjątkowy, ciemnobordowy kolor kwiatów. Zakwita na początku maja, jest umiarkowanie odporna na przemrożenie. Polecana  do małych ogrodów.
 
Magnolia Loebnera Leonard Messel (Magnolia loebneri) to rozłożysty krzew dorastający do 4 m wysokości. Kwiaty różowo-białe o długich, wąskich płatkach. Kwitnie bardzo obficie w kwietniu przed rozwojem liści. Dość wrażliwa na przymrozki (do sadzenia w zachodniej części kraju).


Miejsce dla magnolii
Mroźne zimy naszego klimatu czasami są zbyt ostre dla delikatnych magnolii, dlatego stanowisko dla tych pięknych roślin powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru ścianą domu lub zwartym szpalerem drzew lub krzewów. Magnolie najlepiej rosną na glebach lekko kwaśnych, żyznych i stale wilgotnych.


Pielęgnacja
Magnolie posiadają płytki i delikatny system korzeniowy, dlatego należy je ostrożnie sadzić i przesadzać. Corocznie wymagają zasilania obornikiem lub kompostem dla zapewnienia obfitego kwitnienia. Latem należy zadbać o właściwą wilgotność podłoża, aby roślina zawiązała pąki kwiatowe. Na zimę, szczególnie młode rośliny okrywamy włókniną – bo szczególnie przez pierwsze lata po posadzeniu roślina jest wrażliwa na duże mrozy.

przeczytaj także

komentarze

Brak komentarzy do tego artykułu.

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Tulipan 'Exotic Emperor'
Tulipa
więcej...

wydarzenia »

Od 25-27 lutego 2015 r w Poznaniu  odbędzie się  jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich imprez ogrodniczych - Targi Ogrodnicze GARDENIA. więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Piękne ogrody Great Dixter i ich legendarny twórca Christo więcej...

konkurs

Sprawdź, kto wygrał w konkursie! więcej...

© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl