Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Twój Ogrodnik

Jolanta Piekarz

Perełki wiosennego ogrodu

Gdyby zakwitały późną wiosną lub w pełni lata, pewnie nie zwróciłyby na siebie uwagi, ginąc wizualnie wśród bogactwa wybujałych w tym okresie roślin. Jednak na progu wiosny drobne, ale urokliwe kwiaty przebiśniegów, ranników czy cebulic nie mają konkurencji i ogromnie cieszą miłośników roślin znużonych chłodami i zimową szarością. Aby zapewnić im optymalne warunki do  rozwoju należy pamiętać, że tak, jak większość roślin cebulowych preferują gleby próchniczne, dostatecznie wilgotne, ale przepuszczalne. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, ale wczesną wiosną słonecznie jest nawet pod koronami dużych drzew, o ile są to drzewa liściaste. Choć po okresie zimowym pięknie wygląda nawet niewielka  kępka kwiatów, to znacznie mocniejszy efekt uzyskamy sadząc te drobne rośliny w większych skupiskach. Ze względu na niewielkie rozmiary przebiśniegi, ranniki i cebulice bardzo dobrze prezentują się w ogrodach skalnych. Dekoracyjne są nie tylko ich kwiaty, ale także i liście, które tworzą ładne tło dla roślin towarzyszących. Liście wczesnowiosennych kwiatów cebulowych, po okresie intensywnego wzrostu szybko zanikają, i zwykle w maju lub w czerwcu nie ma już po nich śladu. Dlatego warto zaznaczyć miejsca, gdzie znajdują się cebule, aby nie uszkodzić ich w czasie letnich lub wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych. W większych ogrodach dobrym pomysłem na uprawę przebiśniegów, cebulic i ranników jest stworzenie naturalistycznego zakątka, gdzie rośliny te mogłyby  się swobodnie rozrastać . Do tego celu najlepiej wybrać stanowisko w pobliżu krzewów lub drzew liściastych, gdzie trudno zadomowić się innym roślinom ze względu na letnie zacienienie. W takim położeniu wiosenne rośliny cebulowe, jeśli tylko zapewnimy im próchniczną  i odpowiednio wilgotną glebę, w ciągu kilku lat rozrosną się pięknie, tworząc urzekające łany kwiatów.

Warte polecenia:

Do najbardziej popularnych zwiastunów wiosny, zarówno w ogrodach jak i w sprzedaży należy niewątpliwie przebiśnieg pospolity (Galanthus nivalis), o niezbyt dużych, zwisających dzwonkowatych kwiatach. Rośliną o nieco większym pokroju jest Galanthus elwesii czyli śnieżyczka Elwesa. Liście tej rośliny są znacznie szersze, a kwiaty bardziej okazałe, choć kształtem i kolorystyką podobne do swojego bardziej popularnego kuzyna. Przebiśnieg Flore Pleno to odmiana dla koneserów. Wyróżnia się przepięknymi, pełnymi kwiatami. Cebule tej odmiany warto posadzić  blisko ścieżki, aby kwitnące rośliny można było podziwiać z jak najmniejszej odległości. Cebule bywają w sprzedaży, lecz zwykle są dość drogie.

Rannik wiosenny (Eranthis hyemalis) zakwita na żółto czasami już pod koniec lutego, gdy tylko temperatura podniesie się nieco powyżej zera, a topniejący śnieg odkryje miejsce, w którym posadziliśmy rośliny. Ranniki są niewielkie, ale bardzo efektowne. Łatwo się rozsiewają i z upływem lat tworzą gęste łany kwiatów.

Cebulica syberyjska (Scilla siberica) nie ma zbyt dużych wymagań i  dobrze rozrasta się w pobliżu drzew i krzewów. Łatwo wytwarza nasiona, dzięki czemu dość szybko tworzy barwne kobierce. Odmiany cebulicy zakwitają na niebiesko lub biało.

Cebulica Tubergena (Scilla tubergeniana) to również jedna z najwcześniej kwitnących cebulic. Jej atutem są delikatne, białe kwiaty z błękitnymi smugami. W ciepłe wiosenne dni wabią owady.

przeczytaj także

Wywiad z angielską projektantką ogrodów Anoushką Feiler

więcej...

Sadzenie bulw begonii krok po kroku.

więcej...

10 najpiękniejszych i najodporniejszych na choroby róż na Twoją rabatę

więcej...

Błękitne ogrody przy pracowni artysty Jacques'a Majorelle w Północenj Afryce

więcej...

Drzewa i krzewy, których owoce są chętnie zjadane przez ptaki

więcej...

komentarze

Jagoda

 

2012-05-10

g 13:26:31

Ciekawe, czy odpowiada im każda gleba ogrodowa?

ala

 

2012-03-29

g 17:40:32

Te drobne roślinki naprawdę warto mieć w swoim ogrodzie

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Funkia 'Piedmont Gold'
Hosta
więcej...

wydarzenia »

Wiele atrakcji na 25-lecie otwarcia ogrodu więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Oaza w środku Kopenhagi jako inspiracja miejskich lub podmiejskich ogrodów więcej...

konkurs

Już są wyniki konkursu! więcej...

© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl