Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Twój Ogrodnik

Jolanta Piekarz

Sezon cebulkowy zaczynamy od begonii

Begonie to rośliny o wielu zaletach. Obficie kwitną przez lato i jesień aż do pierwszych przymrozków. Dobrze radzą sobie w słońcu i w półcieniu. Zróżnicowanie pomiędzy dostępnymi odmianami jest na tyle duże, że możemy wybierać  pomiędzy wieloma ciekawymi barwami kwiatów i różnym pokrojem roślin, które osiągają od kilkunastu do kilkudziesięciu cm wysokości, mogą być wyprostowane lub zwisające. Sadzimy je na rabatach, ale również w pojemnikach zdobiących tarasy i balkony. Gotowe sadzonki begonii są powszechnie dostępne wiosną w sprzedaży. Młode rośliny można również bez problemu przygotować samemu nawet na domowym parapecie, wysadzając na przedwiośniu bulwy zakupione w sklepie lub przechowane z poprzedniego sezonu.

Kup begonie w sklepie NaOgrodowej.

 

Fot. ibulb

Bulwy begonii z pąkami pędowymi

 

Zasady sadzenia begonii:

1. Wybór bulw: Przy sadzeniu zwracamy uwagę, aby bulwy były zdrowe, bez oznak pleśni i zgnilizny. Wiosną często widać na bulwach różowawe pąki pędowe, które świadczą o zdrowiu i witalności bulwy. Przy sadzeniu należy uważać, aby ich nie wyłamać.

2. Termin sadzenia begonii: Rośliny potrzebują sporo czasu od momentu posadzenia bulwy do wykształcenia kwiatów. Aby otrzymać kwitnące sadzonki w połowie maja bulwy sadzimy od końca lutego do połowy marca. Późniejsze sadzenia jest również możliwe, efektem będzie jedynie nieco późniejsze wejście w okres kwitnienia.

 

Fot. ibulb

Po posadzeniu begonii nie zapomnijmy oznaczyć doniczek

 

3. Gleba i pojemniki dla begonii: Rośliny wymagają lekko kwaśnego, próchnicznego i przepuszczalnego podłoża. Stosujemy ziemię kwiatową z domieszką kwaśnego torfu i kompostu. Bulwy sadzimy do doniczek o średnicy 9-12 cm. Na ich dno wkładamy pokruszoną ceramikę, kamyki lub inny materiał zapewniający dobry drenaż.

4. Sposób sadzenia begonii: Bulwy układamy wypukłą częścią do dołu i zasypujemy cienką warstwą podłoża (1-2 cm).

5. Temperatura i nasłonecznienie: Begonie są roślinami ciepłolubnymi. Najlepiej wzrastają w temperaturze około 20 stopni C – dlatego bez problemu możemy uprawiać je na domowym parapecie. Potrzebują sporo światła, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia. W zbyt ciemnym miejscu ich pędy mogą się nadmiernie wyciągać.

6. Podlewanie: Nawadniamy umiarkowanie po posadzeniu i nieco intensywniej w fazie wykształcania liści. Nie dopuszczamy do przesuszenia podłoża.

 

Fot. ibulb

W połowie maja młode rośliny wysadzamy do docelowych pojemników lub na rabaty

 

7. Wysadzanie na miejsca stałe: Begonie nie tolerują mrozu, zatem najbezpieczniej wystawić je na zewnątrz  po 15stym maja. Wcześniej warto rośliny przez kilka dni hartować. Na miejsca stałe (na rabaty, do pojemników) wysadzamy je ostrożnie, tak aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Przez cały sezon pamiętamy o nawożeniu begonii – obfite kwitnienie wymaga dużej ilości składników odżywczych.

przeczytaj także

O wirusie TBV, który zmienia tulipany nie do poznania

więcej...

Szafirki to jedne z najbardziej urokliwych wiosennych kwiatów cebulowych

więcej...

Kolekcję najlepiej rozpocząć od roślin mających małe wymagania.

więcej...

Hipeastrum zakwitnie nawet w nakrótsze zimowe dni

więcej...

Organem spichrzowym mieczyka jest bulwa, która pozwala roślinie na szybki wzrost

więcej...

komentarze

wandi42

 

2014-01-08

g 22:31:34

Najpiękniejszy jest czosnek Krzysztoda

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Lilia 'Red Carpet'
Lilium
więcej...

wydarzenia »

W dniach 3-4-5 września 2015 w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE.  więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Missouri Botanical Garden jest jednym z najstarszych ogrodów botanicznych w USA więcej...

konkurs

Weż udział w konkursie i wygraj kompendium wiedzy o angielskich ogrodach! więcej...

© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl