Uprawa storczyków Cymbidium

Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Przejdź do sklepu

Jolanta Piekarz

Storczyki Cymbidium – egzotyczne piękności

Mieszańce Cymbidium to piękne, egzotyczne rośliny  i stosunkowo łatwe w uprawie. Zadbane i dobrze odżywione odwdzięczają się niezwykle obfitym kwitnieniem. Na dorodnych pędach wykształcają nawet powyżej dwudziestu dużych (do 10ciu cm średnicy), ciekawie zabarwionych kwiatów o niespotykanej trwałości . Kwiaty utrzymują się na roślinach nawet powyżej dwóch miesięcy. Kwiatostany Cymbidium cieszą się również uznaniem jako kwiat cięty – w wazonie wyglądają świeżo nawet przez cztery tygodnie.

Cymbidium

Storczyki Cymbidium na naturalnych siedliskach występują w Azji na obszarze klimatu subtropikalnego i tropikalnego. Gatunki wielkokwiatowe, których mieszańce uprawiamy w naszych domach i oranżeriach rosną w górach na znacznych wysokościach, dzięki czemu rośliny te przystosowały się do dużych różnic temperatur. Jako nieliczne storczyki znoszą nawet krótkookresowe spadki temperatury poniżej zera. Tolerują także znaczne upały. Storczyki Cymbidium wytwarzają na powierzchni podłoża charakterystyczne pseudobulwy, z których wyrastają liście, a następnie pęd kwiatowy. Okres wykształcania  pseudobulw przypada na wiosnę, lato i jesień – wtedy roślina intensywnie się rozrasta wymagając obfitego podlewania i zasilania nawozami do storczyków. Kwiaty pojawiają się w miesiącach zimowych i w tym okresie należy zaprzestać nawożenia i znacznie ograniczyć podlewanie.

Podłoże dla Cymbidium
Nadające się do domowej uprawy mieszańce Cymbidium to storczyki naziemne  - czyli mogą być sadzone w stałym podłożu podobnie jak inne domowe rośliny. Aby dobrze rosły, gleba powinna być luźna i przepuszczalna, z dużą ilością składników organicznych (torf, rozdrobniona kora). Ponieważ roślina bardzo silnie się rozrasta, należy zapewnić jej spory pojemnik, o czym trzeba pamiętać przy przesadzaniu. Storczyki Cymbidium przesadzamy wiosną po zakończeniu kwitnienia.

Temperatura i światło
Storczyki Cymbidium tolerują warunki cieplne panujące w mieszkaniach, jednak do regularnego kwitnienia wymagają dobowych wahań temperatury. Dlatego dobrym rozwiązaniem w uprawie tej rośliny jest wystawianie jej na okres późnej wiosny, lata i jesieni na zewnątrz, na taras, balkon lub do ogrodu. Idealne miejsce to stanowisko pod prześwitującą koroną drzewa liściastego lub wystawa wschodnia, ewentualnie północno-zachodnia. Późną jesienią przenosimy rośliny do domu lub oranżerii, zapewniamy wtedy jak najwięcej światła (na zimę wystawa południowa) w miejscu dość chłodnym (15-18 stopni C). W domu najlepiej przy oknie balkonowy, z dala od kaloryferów. Dbamy o dużą wilgotność powietrza. Większą tolerancję w stosunku do warunków świetlnych i cieplnych wykazują miniaturowe mieszańce Cymbidium – te lepiej nadają się do mieszkań. Okazałe mieszańce wielkokwiatowe łatwiej uprawiać w oranżeriach, gdzie będą miały więcej miejsca, światła i niższą temperaturę w okresie zimy.

Podlewanie i nawożenie
Intensywnie w sezonie wzrostu. Podlewanie 2-3 razy w tygodniu, tak aby podłoże było stale wilgotne. Co dwa tygodnie zasilamy nawozami do storczyków. Zimą zaprzestajemy nawożenia i podlewamy oszczędnie – jeden raz w tygodniu, pozwalając na lekkie przeschnięcie podłoża. Rośliny są wrażliwe na zasolenie podłoża, więc najlepiej podlewać i ewentualnie zraszać je deszczówką.

Dlaczego Cymbidium nie kwitnie?
Roślina może nie wykształcić kwiatów, jeśli:
• nie zadbamy o dobowe wahania temperatury w okresie wzrostu, a szczególnie jesienią,
• nie zapewnimy jej dostatecznej ilości światła. Niedobór światła poznamy po kolorze liści. Rośliny rosnące w dobrych warunkach świetlnych mają jasnozielone liście, te w zbyt ciemnym miejscu wykształcają liście ciemnozielone.
• posadzimy ją w zbyt małym pojemniku – nie będzie miejsca na swobodne wykształcanie pseudobulw,
• używamy nawozów ze zbyt dużą zawartością azotu – co spowoduje rozrost liści i ograniczy kwitnienie.

 

przeczytaj także

Szklarnia alpejska oraz alpinarium w Kew Gardens

więcej...

Ciepłolubne rośliny na zimę muszą być chronione w cieplarni.

więcej...

Ogrody zimowe stają się coraz bardziej popularne w naszym chłodnym klimacie

więcej...

Prosty sposób na zrobienie własnych doniczek z gazety 

więcej...

Naturalne światło zimowego ogrodu uświetni każdy posiłek

więcej...

komentarze

Brak komentarzy do tego artykułu.

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Onętek (Kosmos) pełny 'Double Click'
Cosmos bipinnatus
więcej...

wydarzenia »

Od 25-27 lutego 2015 r w Poznaniu  odbędzie się  jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich imprez ogrodniczych - Targi Ogrodnicze GARDENIA. więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Piękne ogrody Great Dixter i ich legendarny twórca Christo więcej...

konkurs

Sprawdź, kto wygrał w konkursie! więcej...

© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl