Sadzenie mieczyków ogrodzie

Newsletter

Jeżeli chcesz odwołać subskrypcję kliknij tutaj

Przejdź do sklepu

Jolanta Piekarz

Wiosenne sadzenie - mieczyki

Organem spichrzowym mieczyka jest bulwa, która pozwala roślinie na szybki wzrost  i kwitnienie. Jest  jednoroczna, zanika w trakcie wegetacji. Na jej miejsce roślina wytwarza nową bulwę, w której przez okres wzrostu gromadzi substancje zapasowe na następny sezon.

Totalna wyprzedaż!

Mieczyki wykształcają dorodne bulwy, największe egzemplarze czasem trudno jest schować w dłoni. Jeśli przez zimę przechowywane były w dobrych warunkach, to wiosną są twarde, okryte suchą tuniką z zaschniętych zeszłorocznych liści. Gdy odchylimy tę warstwę, zobaczymy jędrną, błyszczącą skórkę bulwy. Jeśli wiosną przeniesiemy bulwy do nieco cieplejszego i bardziej wilgotnego pomieszczenia, mieczyki w krótkim czasie zaczną wypuszczać korzenie i wykształcać pąk wierzchołkowy. Jest to sygnał do szybkiego posadzenia roślin.

Podstawowe zasady sadzenia i pielęgnacji mieczyków :

1. Dla obfitego kwitnienia mieczyki potrzebują gleby dobrze uprawionej, przepuszczalnej, bogatej w składniki odżywce.
2. Mieczyki nie są mrozoodporne, ale w porównaniu do dalii czy begonii wykazują sporą tolerancję dla chłodu. Dlatego do gruntu można je już sadzić w drugiej połowie kwietnia.
3. Okres kwitnienia mieczyków można przedłużyć poprzez wysadzanie kolejnych  bulw w odstępach dwutygodniowych, aż do połowy czerwca.
4. Bulwy mieczyków sadzimy na głębokość około 10 cm –zbyt płytkie sadzenie sprawia, że rośliny trwale pochylają się w czasie wiatrów lub nawet wywracają. Odstępy  między roślinami powinny wynosić przynajmniej 15 cm.
5. W okresach suszy mieczyki wymagają podlewania.
6. Mieczyki doskonale nadają się na kwiaty cięte. Do wazonu możemy je przenieść, jak tylko zaczną się rozwijać dwa, trzy najniższe pąki.
7. Mieczykom pozostawionym w ogrodzie po kwitnieniu należy obciąć zasychający kwiatostan z torebkami nasiennymi, aby roślina mogła skoncentrować się na budowie nowej bulwy.
8. Bulwy mieczyków wykopujemy jesienią, przesuszamy i oczyszczamy. Na zimę chronimy w chłodnym i suchym pomieszczeniu.
9. Mieczyki rozmnażamy wysadzając wiosną bulwy przybyszowe, które utworzyły się w poprzednim roku przy bulwie macierzystej. Kwitnące rośliny z małych bulwek uzyskujemy po upływie 2 – 3 lat, pod warunkiem  dobrego odżywienia rośliny w czasie wegetacji.

 

przeczytaj także

Hipeastrum zakwitnie nawet w nakrótsze zimowe dni

więcej...

Tulipany już od wieków rozbudzają serca i wyobraźnię hodowców i ogrodników

więcej...

Jak uprawiać przebiśniegi

więcej...

Wiosenny Magazyn o tulipanach - to koniecznie trzeba zobaczyć!

więcej...

Odmian lilii jest tak dużo, że botanicy zdecydowali się podzielić je na grupy

więcej...

komentarze

JolaP

 

2015-03-15

g 15:34:46

Cebulki zimujemy razem z dorosłymi cebulami mieczyków, ale warto je po wysuszeniu starannie przysypać trocinami albo suchym torfem. A wiosną najlepiej posadzić je w ogrodzie w żyznej ziemi. Miejsce sadzenia trzeba oznaczyć - na początku rośliny wyrastające z małych bulwek nie będą zbyt okazałe.

dorka

 

2014-10-23

g 18:20:54

A jak dbać o te malutkie cebulki przybyszowe? Wsadzać do ziemi w ogrodzie w przyszłym roku czy może do donic?

dodaj komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się lub jeśli nie posiadasz hasła zarejestruj się.

katalog roślin »

Dalia 'Ferncliff Illusion'
Dahlia
więcej...

wydarzenia »

Od 25-27 lutego 2015 r w Poznaniu  odbędzie się  jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich imprez ogrodniczych - Targi Ogrodnicze GARDENIA. więcej...

zwiedzanie ogrodów »

Piękne ogrody Great Dixter i ich legendarny twórca Christo więcej...

konkurs

Sprawdź, kto wygrał w konkursie! więcej...

© 2015 copyright NaOgrodowej.pl | Tworzenie stron www: AR Jankowski.media.pl